NaVíkend.cz
Sousedské procházky v Plzni
Sport

Sousedské procházky v Plzni

15.05.2019 | 07:57
Skrytá Plzeň, z.s
Plzeňský architektonický manuál (PAM): Východní Předměstí – NOVÁ PROCHÁZKA
26. 5. 2019 od 14:00 do 16:00


Nová procházka provede zájemce po tom nejlepším z architektury, která vznikla na území v srdci někdejšího Pražského Předměstí mezi Jiráskovým náměstím a náměstím Milady Horákové přibližně mezi lety 1910 a 1950. Stylově různorodé veřejné stavby – klášter dominikánů s kostelem Panny Marie Růžencové, budovu Masarykovy základní školy a objekt chlapecké školy (pozdější slovanské porodnice) – na trase doplňují rodinné a bytové domy a jejich soubory, a to včetně poválečného „dvouletkového“ obytného komplexu v Částkově ulici.
Průvodce: Petr Klíma
Sraz: Jiráskovo nám. 30 (před kostelem Panny Marie Růžencové)
Pořádáno v rámci Evropského dne sousedů.

Bezovka: Místo s hvězdou v srdci
26. 5. 2019 od 14:00 do 16:00


Prozkoumejme společně vilovou čtvrť Bezovka, poodhalme roušku tajemství zapadlých vilek, objevme plzeňský funkcionalismus a připomeňme si pozapomenuté architekty. Otevřme běžně zavřené dveře a nahlédněme pod pokličku obyčejných lidských osudů. Vraťme se na chvíli do doby První republiky a poslechněme si poutavé vyprávění místních.
Průvodce: Václav Cinádr
Sraz: před českobratrským kostelem Mistra Jana Husa, Němejcova 2
Pořádáno v rámci Evropského dne sousedů.

Plzeň v roce 1348: Procházka předhusitskou Plzní
26. 5. 2019 od 10:00 do 12:00


Projděte se s námi středověkou Plzní, po místech každodenních příběhů tehdejších obyvatel. Dozvíte se, jak to vypadalo a jak se žilo ve 14. století v našem královském městě. Od Západočeského muzea se vydáme k proluce, kde si budeme povídat o městě i předměstí, v Karlově a Dominikánské ulici si přiblížíme středověké měšťanstvo, kláštery a církev, na náměstí si povíme o správě města, funkci rychtáře i dobových sociálních vazbách. Kde stojí jediná zachovaná gotická brána? A co se vlastně v Plzni stalo v roce 1348? Čeká nás i překvapení…
Průvodce: Filip Kasl
Sraz: před budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech 2

Ze Světovaru na Homolku
26. 5. 2019 od 10:00 do 12:00


Procházka začíná u areálu bývalého pivovaru Světovar, který byl ve své době (10. - 20. léta 20. století) velmi úspěšný. Výroba piva v něm byla zastavena v roce 1935. Poté areál sloužil vojenským účelům. Následuje přechod Brojovou ulicí a zastavení v tramvajovém depu PMDP s prohlídkou unikátní Křižíkovy tramvaje z roku 1899 a výkladem o historii tramvajové dopravy v Plzni. Procházka pokračuje výkladem o začátcích výstavby bytové zástavby na Slovanech v 50. letech 20. století („stalinovské baroko“). Konec je na náměstí Milady Horákové pod vrchem Homolka u pomníku válečným veteránům a legionářům.
Průvodce: Miroslav Anton
Sraz: Světovar - konečná stanice tramvaje č. 2

Historie a současnost Plzeňského rozhlasu – NOVÁ PROCHÁZKA
26. 5. 2019 od 10:00 do 12:00


Nová procházka seznámí s historií rozhlasového vysílání v Plzni v roce 1945 či 1968 včetně rolí významných osobností či dočasných umístění rozhlasového pracoviště. V samotné budově Českého rozhlasu Plzeň pak navštívíme vysílací pracoviště i nahrávací studia. Vedle perliček z historie se dozvíme, jak funguje plzeňský rozhlas dnes a vyzkoušíme si i vlastní znalosti rozhlasového žargonu.
Průvodce: Pavel Bouda.
Sraz: soutok Radbuzy a Mže ve Štruncových sadech - rozhlasová pamětní deska
více o události

Nenalezeno nic

Změňte kritéria pro vyhledávání.