NaVíkend.cz
Slavnostní vinobraní Novosedly
Zábava

Slavnostní vinobraní Novosedly

13.09.2017 | 16:22
Vinařství Kovacs Novosedly a Obec Novosedly

Slavnostní vinobraní v Novosedlích je v obci událostí roku. Novosedly jsou vinařská obec s vyhlášenými vinohrady. Z Novosedel u Mikulova pochází hrozny pro špičková moravská vína. Pálavské "vlašáky" jsou vyhlášené. Není tedy divu, že právě v Novosedlích je vinobraní pořádně oslavováno.

V 10 hodin začíná slavnost na návsi, a to zpěvem mužských a ženských soubor. Ve 14.00 hod. vyjde od radnice za doprovodu dechové hudby historicky laděný průvod stávající z řad místních občanů, oděných v dobových kostýmech, doprovázející „vrchnost“ vezoucí se v kočáru taženého koňmi na projížďce svým panstvím. V průvodu nechybí ani bůh vína Bakchus se svojí družinou. Průvod po projití obcí pokračuje dál cestou kolem vinných sklepů, kde „vrchnost“ uděluje místním vinařům „Právo vinného šenku“.

Pro účastníky průvodu i doprovázející návštěvníky je připraveno pohoštění a nabízen k ochutnání burčák od místních vinařů. Po projití celé terasy se průvod vrátí zpět k radnici, kde program pokračuje lidovou veselicí. Celý den si tak můžete v Novosedlích užít lidových tradic, vína, burčáku i skvělého jídla až do sytosti. A při dobré náladě si také hezky zazpívat u cimbálu a všechny dobroty večer vytancovat otevřená.

Vinné sklepy se pro návštěvníky otevřou v 10:00 hodin. Vinaři vám nabídnou prohlídku sklepa, ochutnávku vín dle vašeho výběru a vlastní program ve vinném sklípku.

více o události